IX Siemiatycki Przegląd Kolęd Wschodniosłowiańskich zorganizowany przez Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Współorganizatorem wieczoru i fundatorem upominków dla artystów jest Siemiatycki Ośrodek Kultury.
Krótka historia kolęd:
Od niepamiętnych czasów wszystkie słowiańskie plemiona świętowały Nowy Rok. U Czechów, Serbów i Bułgarów „chodzić z kolędą” oznaczało „pozdrawiać z Nowym Rokiem”. U Słowaków „kolędować” oznaczało „błogosławić Nowy Rok”, u zadunajskich Słowian „kolędą” nazywano prezent na Nowy Rok. U Polaków wszystko, co było związane z pozdrawianiem się i obdarowywaniem nazywano „kolędą”. Dziś kolęda ma dla nas wiele znaczeń, ale dzisiejszego wieczoru, to przede wszystkim pieśń.
W świątecznym okresie roku, po Bożym Narodzeniu zaczynają się tzw. „swiatki”, czyli święte wieczory. Trwają one do Święta Chrztu Pańskiego – Kreszczenija. W tym czasie zbieramy się, by śpiewać kolędy, czyli pieśni o narodzeniu Chrystusa. Najczęściej, to młodzież chodziła i nadal chodzi od domu do domu sławiąc pieśnią Nowonarodzonego i składając ludziom życzenia.
Tradycję śpiewania kolęd w tym świętym okresie przekazujemy najmłodszym, by podtrzymać obrzęd kolędowania.
Kolędowanie, to zwyczaj ponadnarodowy, występujący w wielu krajach. Dlatego też często słyszymy te same melodie ze słowami w różnych językach. Na południowych zachodzie Europy w krajach takich jak Serbia, czy Chorwacja, w dawnych czasach, specjalne bractwa zajmowały się organizacją kolędowania, a zebrane fundusze zasilały konta parafii, co sprzyjało rozprzestrzenianiu się i utrwalaniu tradycji kolędowania. Kolędników zaczęto tam nazywać „Chrystosławami”, czyli sławiącymi Chrystusa.
Program:
- Chór Parafialny Cerkwi Świętych Apostołów Piotra i Pawła pod dyrekcją matuszki Jolanty Awksietijuk.
- Oj, na mory, mory
- Radujtiesia wsi ludije
- Nocz Rożdżestwa
- Diwnaja nowina
- Preczystaja Diwa
- Z nieba Zbauca pryjszoł na ziamliu
- Chór dziecięcy Parafii Zmartwychwstania Pańskiego prowadzony przez matuszkę Marię Demczuk. Są to dzieci, które uczęszczają na naukę języka rosyjskiego organizowaną przez Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach. Nauka języka rosyjskiego odbywa się na Plebanii przy Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w trzech grupach wiekowych.
- W stranie iudiejskoj
- Uczora z wieczora
- Boh sia rażdaje
- Zespół „Dzwoneczki z Jedyneczki”, który działa przy Szkole Podstawowej nr 1 w Siemiatyczach, prowadzi go nauczyciel-katecheta pani Ewa Podgórzak.
- Iszła zwiezda czudna
- Eta nocz swiataja
- Diwnaja nowina
- Wo Wiflijemi
- Zespół Nowina z Moszczony Królewskiej – występ kolędniczy zatytułowany ,,Kolędowanie z Gwiazdą”. Scenariusz został opracowany przez panią Helenę Datczuk – kierownika zespołu, na podstawie wspomnień członków zespołu o dawnym kolędowania na wsi.
Nowina za ,,Kolędowanie z Gwiazdą” w 2015 roku otrzymała pierwsze miejsce na Przeglądzie Kolęd w Siemiatyczach oraz na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Hajnówce. W 2016 r. zaprezentowała się też na Pierwszym Regionalnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, w kościele katolickim p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie, na XII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu a także na wielu lokalnych koncertach kolędniczych.
- 1 ,,Staryj Ruk Synaje” szczedriwka ukraińska
- ,,W żłobie leży” kolęda polska
- ,,Nam na świty radość stała,” – kolęda ukraińska
- ,,Wyszła Czudna Zwiezda” kolęda regionalna w jęz. rosyjskim
- ,,Diwnaja Nowina” kolęda w gwarze regionalnej
- ,,Oj u poli, poli” kolęda ukraińska
- ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki” – kolęda polska
- Chór Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach
pod dyrekcją matuszki Marii Demczuk:
- Hen wysoko w synim nebi
- Oj u Wifliejemi stałasia nowyna
- Skinija złataja
- Nowa radost
Na zakończenie IX Siemiatyckiego Przeglądu Kolęd Wschodniosłowiańskich wszyscy artyści wykonali wspólnie kolędę „Dobryj weczyr Tobi”, którą często można usłyszeć w naszych domach podczas wizyt grup kolędniczych.