Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski w dniu 12 stycznia (niedziela) 2014 r., o godz. 16.00 w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbędzie się V edycja Siemiatyckiego Przeglądu Kolęd Wschodniosłowiańskich.
Wystąpią:
- Zespół Zwiozdaczki Siemiatyckich Przedszkoli Publicznych
- Zespół Lanok Niepublicznego Przedszkola nr 1 im. św. mcz. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim
- Chór Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach
- Zespól Wianok II LO z BJN im Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim
- Zespół Omorfos Siemiatyckiego Ośrodka Kultury
- Zespól Teatralny Antrakt Bielskiego Domu Kultury
- Zespół Młodzieży Ukraińskiej z Białegostoku
- Chór Parafii Prawosławnej św. App. Piotra i Pawła w Siemiatyczach
Organizatorami imprezy są: Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach oraz Siemiatycki Ośrodek Kultury.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!
Zespół Zwiozdaczki Siemiatyckich Przedszkoli Publicznych
Zespół Zwiozdaczki powstał na okoliczność występu w Siemiatyckich Spotkaniach z Kolędą Wschodniosłowiańską, składa się z dzieci 5 i 6-letnich, uczęszczających do trzech siemiatyckich przedszkoli nr 1, 3 „Wesoła Trójeczka” i 5 „W zaczarowanym lesie”.
• „Pa darożkie w Bożyj chram” – kolęda rosyjska
• „Dobryj weczir tobi” – kolęda ukraińska ukraiński
• „Boh sia rożdaje” – kolęda ukraińska
Kolędy będą poprzedzane krótkimi wierszami recytowanymi w języku rosyjskim.
dyrygenta: Agnieszka Stremkowska
Zespół Lanok Niepublicznego Przedszkola nr 1 im. św. mcz. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim
Dziecięcy zespół białoruski „Lanok” działa od roku w Niepublicznym Przedszkolu im. Św. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim. Jest to pierwsze prawosławne przedszkole w naszym kraju. Zespół „LANOK” powstał z inicjatywy dyrekcji placówki oraz dwóch pań – Joanny Chilkiewicz i Marty Zinkiewicz. Jego celem jest kształtowanie poczucia tożsamości kulturowej dzieci i ukazywanie podlaskiego bogactwa kulturowego. Zespół ma w repertuarze dziecięce piosenki, kolędy, wiersze i tańce inspirowane białoruskim folklorem. Prezentuje również małe formy teatralne.
Zespół ubarwia liczne przedszkolne uroczystości oraz uczestniczy w wielu konkursach. Jest laureatem Konkursu Piosenki Białoruskiej oraz Hajnowskich Spotkań z Kolędą Prawosławną. Brał udział w Wieczorach Muzyki Cerkiewnej w Bielsku Podlaskim i białostockim przeglądzie kolęd „Gwiazda i kolęda”. Zespół odnosił też sukcesy na polu teatralnym.
W ubiegłym roku zdobył nagrodę Grand Prix podczas konkursu teatralnego organizowanego przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno Kulturalne w Białymstoku. W ubiegłym roku dzieci wystawiły też przedstawienie teatralne – ”Z Bielskoj letopisi” – na motywach historii Bielska Podlaskiego i bielskiej świątyni Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, przygotowane z okazji jubileuszu 450- lecia przeniesienia tejże świątyni na nowe miejsce. W ostatnim czasie dzieci występowały podczas koncertu „Nasze pieśni” organizowanego przez Dom Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim.
• W wyszynie niebiesnoj – rosyjska
• Świeciać, świeciać zoraczki – białoruska
• Niebo i ziemla – rosyjska
• Kaladniki – białoruska
dyrygenci – Marta Zinkiewicz i Joanna Chilkiewicz
Chór Dziewczęcy Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach
Chór dziewczęcy istnieje przy Szkole Muzycznej I st. im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach. Złożony jest z dziewcząt starszych klas. Zespół odgrywa ważną rolę w kształtowaniu postaw i zachowań uczniów oraz jest bardzo potrzebnym podmiotem, odgrywającym rolę w życiu, działalności i funkcjonowaniu miasta i szkoły muzycznej. Na zajęciach obserwuje się duże zainteresowanie wśród uczniów taką formą zajęć oraz zapotrzebowanie na realizację programu imprez i uroczystości szkolnych przy bardzo dobrej i fachowej współpracy z nauczycielami i pracownikami szkoły.
Znaczące występy i osiągnięcia chóru:
Podczas akademii z okazji święta Odzyskania Niepodległości w 2011 i 2012 r., udział w konkursach Pieśni Religijnej i Patriotycznej w Siemiatyczach i finałowym w Bielsku Podlaskim w 2012 r. zdobywając wyróżnienie oraz w 2013 r. zdobywając II miejsce w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych i w koncercie galowym w Drohiczynie, na festynach z okazji Dnia Siemiatycz i w Czartajewie w 2012 r., podczas Diecezjalnego Dnia Dziecka w Siemiatyczach, w koncertach w Sokołowie Podlaskim w 2013 r. w Sokołowskim Domu Kul-tury i konkatedrze z okazji 50 – lecia kapłaństwa ks. biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza, podczas wieczoru wigilijnego w mielniku i innych uroczystościach.
• Hen wysoko – kolęda ukraińska
• A w Jerusalimi – kolęda ukraińska
• Chrystus nam się rodzi – kolęda polska
dyrygent – mgr Michał Soszka
Zespól Wianok II LO z BJN im Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim
Zespół „Wianok” powstał w 2008r. przy Zespole Szkół z DNJB w Bielsku Podlaskim, obecnie działa w II LO z BJN w Bielsku Podlaskim . Zespół prowadzi Joanna Chilkiewicz. To wielokrotny laureat wysokich miejsc: Konkursu Piosenki Białoruskiej, Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Nuty Przyjaźni” i Hajnowskich Spotkań z Kolędą Prawosławną
Zespół aktywnie uczestniczy w imprezach kulturalnych w środowisku lokalnym i poza jego granicami.
• „Wo Wiflejemi” – ukraińska
• „A u świecie nam” – białoruska
• „Eta nocz swiataja” – rosyjska
• „Na Jordanskoj reczcy” – białoruska
• „Oj na rekie” – ukraińska
dyr. Joanna Chilkiewicz
Zespół Omorfos Siemiatyckiego Ośrodka Kultury
Zespół istnieje przy Siemiatyckim Ośrodku Kultury. Powstał w maju 2010 roku. Skład Zespołu tworzą kochające śpiew panie. Zespół bierze udział w imprezach kulturalnych na terenie powiatu siemiatyckiego i woj. podlaskiego. Dwukrotnie brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Białoruskiej zajmując II i III miejsca. W repertuarze muzyka rozrywkowa, ludowa, pieśni cerkiewne.
• Pakazałaś u niebie – kolęda białoruska
• Wże zirka schodyt – kolęda ukraińska
• Widie Bog – kolęda rosyjska
• Diwa Marija – kolęda ukraińska
• A u naszoho Haziaina – kolęda
dyr.Helena Szczygoł
Zespól Teatralny Antrakt Bielskiego Domu Kultury
Zespół Teatralny Anrtakt powstał w 1997 r. i działa przy Bielskim Domu Kultury pod kierunkiem Elżbiety Fionik. Członkami są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów Bielska Podlaskiego. Antrakt realizuje małe formy teatralne w języku polskim i białoruskim (literackim i dialekcie). Bierze udział w wielu konkursach teatralnych, recytatorskich, śpiewaczych gdzie zajmuje wysokie miejsca.
• Woskliknicie Anhieły – kolęda starobiałałoruska
• Czyj to synoczak – ludowa kolęda nowonarodzonemu synu
• Oj jasna krasna – ludowa kolęda gospodyni domu
• Predwiecznyj rodisia pod liety – kolęda starobiałałoruska
• Zwiezda ot wostoka – kolęda starobiałałoruska
kierownik Elżbieta Fionik
Zespół Młodzieży Ukraińskiej z Białegostoku
Udział w ,,Wielkich Zapustach dla Zuzi Opolskiej” które odbyły się w klubie Gwint w Białymstoku. Udział w na ,, Wieczorze Kolęd Ukraińskich” w Zespole Niepublicznych Szkół św. Cyryla i Metodego w Białymstoku.
- Zozuleńka Rabeseńka – kolęda ukraińska
- Na Rożdżennie na Wdiewlennie – kolęda ukraińska
- Wstawajte, wstawajte
- Dobryj Weczir Tobi
dyrygent – Aleksandra Iwaniuk
Chór Parafii Prawosławnej św. App. Piotra i Pawła w Siemiatyczach
Istnienie chóru jest związane z początkiem powstania siemiatyckiej parafii. Przez wiele lat był on prowadzony przez panią Helenę Szczygoł. Z chwilą podziału parafii w 1996 r. i wyłonienia z niej trzech nowych, skład chóru znacznie się zmniejszył. Od 2001 r. do czerwca 2011 chórem dyrygował ks. diakon Andrzej Stremkowski. Od 2011 r. Opiekę nad chórem powierzono matuszce Jolancie Awksietijuk. Chór uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyku Cerkiewnej ( w 2012 otrzymał wyróżnienie), Wieczorach Muzyki Cerkiewnej w Bielsku Podlaskim, Siemiatyckich Przeglądach Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej i Kolęd Wschodniosłowiańskich, prezentował kolędy w Katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie. W 2011 r. wydał płytę z kolędami „Podlaskie kolędowanie”
- Eta nocz swiataja
- W stanie Iudiejskoj
- Szczo to za predywna
- U tuju nocz pryszła na swiet
- Anheły w nebi
- Mnoholetswije
dyr. Jolanta Awksietijuk