Drugi dzień przeglądu rozpoczął się w sobotę o godz. 16:00. Swoją obecnością zaszczycił Jego Ekscelencja Warsonofiusz, biskup siemiatycki. Do siemiatyckiej cerkwi przybyło, jak zwykle, liczne grono ludzi, którzy wysłuchali dziesięciu chórów:
Chór Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła – Siemiatycze
Chór „Bractwo” – Bielsk Podlaski
Chór Parafii Zaśnięcia NMP – Bielsk Podlaski
Zespół „Zaranak” – Bereza (Białoruś)
Chór Cerkwi św. Marii Magdaleny – Słochy Annopolskie
Chór Parafii św. Mikołaja – Drohiczyn
Chór Kameralny „Melodos” – Poznań
Zespół „Omorfos” – Siemiatycze
Chór Parafii św. Aleksandra Newskiego – Kobryń (Białoruś)
Chór Parafii Narodzenia NMP – Bielsk Podlaski
Pieśni religijne i paraliturgiczne niosą w sobie wielki przekaz teologiczny. Pamiętając przy tym, że w Prawosławiu liczy się nie tylko teoria, ale i praktyka, każdy ze słuchaczy winien mieć w sercu słowa błogosławionego Augustyna, który powiedział:
„Chcecie wyśpiewywać chwałę Boga? Sami bądźcie tym, co śpiewacie”.
Tegoroczny festiwal jest już 15. edycją. Z okazji małego jubileuszu warto przypomnieć, że organizatorem przeglądu jest Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach. Wdraża on w życie wiele inicjatyw promujących i szerzących prawosławną kulturę, czego najlepszym przykładem jest sztandarowe dzieło – Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej.
Pierwsze festiwale, których inicjatorem był ówczesny kierownik DIKP w Siemiatyczach – ks. mitrat Andrzej Jakimiuk, nie miały rangi międzynarodowej. Dopiero od kilku lat, kiedy kierownikiem DIKP został ks. prot. Sławomir Chwojko, przegląd zyskał rangę międzynarodową i jego poziom znacząco wzrósł. To wielkie dzieło kontynuowane jest przez obecnego kierownika DIKP w Siemiatyczach ks. mitrata Bazylego Litwiniuka, który wraz z licznym gronem sympatyków instytutu zarządza przeglądem.
Tekst i zdjęcia: ks. Rafał Wawreniuk